22

آشنایی با هنر قلمکاری و پارچه های قلمکار

به هنر چاپ و نقشه زنی بر روی پارچه، قلمکاری گفته میشود. این واژه از دو کلمه قلم و کار گرفته شده که به معنی انجام یک کار هنری با قلم است. هنر انجام پارچه های قلم کار از دوران شاه عباس در کشور ایران رواج داشت که حدودا از قرن 11 قمری بوده است. از آنجایی که این هنر مورد استقبال بسیاری از درباریان قرار گرفت به همین دلیل در آن زمان به اوج خود رسید. در آن زمان انواع قلمکاریها انجام می شد اما محبوب ترین نوع آن قلم کاری زر و یا اکلیل بود.
در حال حاضر برخالف زمان گذشته که از رنگ های طبیعی در این هنر استفاده می شد، رنگهای شیمیایی آمده است که امروزه این کار را می توان به راحتی با کمک آن انجام داد. حال در این بین شرکت هنر دانش بنیان واقع در اصفهان به تولید رنگ هایی پرداخته است که بدون آسیب به محیط زیست بوده و می توان به راحتی از آن در زمینه قلم کاری استفاده کرد.

در این صورت می توان به تولید و ارائه انواع قلم کاری ها به مانند گذشته و به صورت کامل دستی پرداخت و به جای چاپ می توان به نقاشی بر روی پارچه پرداخت و بدین صورت این هنر زیبا را مجددا احیا کرد و به مانند زمان قدیم مجددا به آن اصالت و زیبایی اولیه را بخشید. در عصر حاضر بیشتر محصولاتی که به صورت قلمکاری تهیه می شوند از کارگاه های موجود در استان اصفهان و شهر خورزوق واقع در این استان تهیه می شود.
هنوز هم بعد از گذشت چندی ن سال استان اصفهان و به ویژه شهر خورزوق حدود 70 درصد تولیدات قلمکار در سراسر ایران را بر عهده دارد. بیشتر کاربردهای پارچه های قلم کار شده را می توان بر روی انواع رومیزی،سجاده، سفره، روتختی، بقچه، روسری، شال، شال گردن، کیف و غیره مشاهده کرد.

تاریخچه بافت پارچه های قلم کاری شده در ایران

در خصوص سابقه این هنر زیبا نمیتوان تاریخ مشخصی را عنوان کرد اما طبق نوشته مورخان و آثار گذشته از این هنر می توان آثار و نشانه هایی را از دوران غزنویان یعنی حدود قرن 4 و 5 تخمین زد، اما مطابق با آنچه در تاریخ آمده است این هنر زیبا، سنتی و دستبافت ایرانی از قرن 11 قمری به نقطه اوج خود رسید و در دوران صفوی هنر قلمکاری گسترش پیدا کرد.
بنابراین می توان نقطه اوج این هنر را از دوران صفوی تا اواسط دوره قاجار عنوان کرد. هنر قلم کاری از جمله مهمترین شاخه های هنر دستی در استان اصفهان بوده و هنور هم در این شهر تاریخی نمونه هایی از پارچه های قلم کاری شده را به صوت تغییر یافته نسبت به گذشته میتوان مشاهده کرد. استان اصفهان در زمان صفوی پایتخت کشور ایران بود و در آن زمان بیشتر لباس های بانوان و آقایان از پارچه های قلم کار تهیه و تولید می شد.
در قرن دهم هجری بود که بازار معروف قیصریه در شهر اصفهان به عنوان مرکزی برای تجمع استادان قلمکار در آمد و در آن زمان کارگاه های بسیاری در این بازار قرار داشت که از ابتدا تا انتهای بازار به این هنر زیبا فعالیت داشتند. انجام قلم کاری نه تنها بر روی پارچه بلکه بر روی انواع سطوح چوب، کاشی، قالی، گچ و غیره نیز انجام می شد. هنر قلمکاری اصیل و حال حاضر تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند. این هنر در زمان قدیم به صورت کاملا دستی اجرا می شد و به همین دلیل دارای ظرافت بیشتر و دقت بالاتری انجام می شد و به همین دلیل دارای قیمت بالاتری نیز هستند.

پارچه های معمول در قلمکاری کدام هستند؟

در قلمکاری پارچه هایی که به صورت معمول در این حوزه مصرف می شوند عبارتند از پنبه، ابریشم کتان، کرباس، متقال و ململ. پارچه هایی که بر روی آن هنر قلم کاری انجام می شود باید از نوع نخی باشد زیرا در این صورت پارچه قابلیت پذیرش رنگ را داشته و رنگ آمیزی بر روی پارچه های نخی بسیار بهتر و بدون دردسرتر از رنگ آمیزی بر روی پشم انجام می شود.
هنریرنه تاریخ نگار آلمانی در سفرنامه خود از خراسان تا بختیاری این گونه نوشته است که هر ساله از شهرهای اصفهان، یزد و کاشان پارچه های پنبه ای و ابریشمی به صورت منقوش تولید میشود که به کشورهای باختر و شرق صادر می شود.
بیشتر طرح ها و نقوشی که بر روی این نوع پارچه ها درج می شود عبارتند از: مناظر تاریخی، مینیاتور، انواع جانوران اهلی و وحشی، گل بوته، کتیبه، تصاویر عشاق ایرانی و غیره. البته برخی از این کتیبه ها مزین شده

به برخی از اشعار همچون محتشم کاشانی است. نقوش دیگری که بر روی این نوع پارچه ها درج می شود پرداختن به موضوعات تاریخی و وقایع تاریخی بزرگ همچون عاشورا و غیره است.
مراحل انجام پارچه قلمکار به چه صورت است؟
در این بخش می خواهیم مراحل انجام پارچه قلم کار شده را برای شما شرح دهیم تا آشنایی بیشتری با این هنر پیدا کنید:
قلمکاران در ابتدا به تهیه رنگهای مورد نیاز که در حالت معمول شامل رنگ هایی همچون سیاه، آبی، قرمز، سبز، زرد و برخی اوقات قهوه ای است، می پردازند . در ابتدا پارچهای که باید بر روی آن نقش مورد نظر چاپ شود در مدت زمان 5 روز در رودخانه و در جوار آب روان قرار می گیرد تا آهار و مواد زائد آن از بین رود. پس از انجام این مرحله قلمکاران باید قبل از چاپ نقش در نظر داشته، به انجام رنگرزی زمینه پارچه بپردازند که معمولا با پوست انار انجام می شود.

مجددا پس از شستشو نوبت به نقش زنی بر روی پارچه میرسد و فرد صنعتگر قالبهای چوبی که هر یک دارای یک رنگ مجزا است را بر روی پارچه قرار می دهد تا نقش در نظر داشته بر روی پارچه اجرا شود. پس از آنکه نقش زنی با رنگ های مشکی و قرمز انجام شد، پارچه مجددا به رودخانه برده میشود و به مدت زمان
2 الی 3 ساعت در آب روان شستشو می شود تا رنگ های اضافی موجود بر روی پارچه از بین رود.

حال پس از خشک شدن پارچه نوبت تثبیت رنگ است و شیوه این کار بدین صورت است که ابتدا دیگی را پر از آب کرده و پس از حرارت دادن به آب و جوشیدن آب حال حدود 12 کیلوگرم پوست انار به صورت ساییده شده به آب جوش اضافه میشود و سپس از مغز روناس نیز برای تثبیت رنگ استفاده می کنند و آن را می جوشانند تا رنگ به وجود آمده تثبیت شود. پس از خشک شدن پارچه در هوای آزاد حال زنگوله زنی یا ریشه تابی بر روی پارچه اعمال می شود و پس از آن محصول آماده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی